Nicolas Deltour
Head of Investment Strategy
Joeri Meulemans
Investment Strategy
23 juli 2025
Nicolas Deltour
Head of Investment Strategy
Joeri Meulemans
Investment Strategy
De kortetermijnrente ligt vandaag significant lager dan een jaar geleden. Wat betekent dit voor beleggers?
De Europese centrale bank (ECB) heeft de kortetermijnrentevoeten sinds de zomer van 2024 meermaals verlaagd. De rente stond toen nog op 4%, vandaag zit ze op 2% (rode lijn op de grafiek hieronder).
De Belgische rente op 5 jaar (zwarte lijn op de grafiek hieronder) daalde in diezelfde periode van 3% naar 2,5%. Sinds september vorig jaar is die rente op 5 jaar echter quasi onveranderd gebleven, terwijl de officiële kortetermijnrente sindsdien nog 7 keer daalde, telkens met 0,25%.
Algemeen wordt verwacht dat de ECB haar beleidsrente dit jaar nog 1 keer zal verlagen.1
De rente op middellange looptijden ligt momenteel hoger dan die op de korte termijn. Een normale situatie: beleggers eisen een hogere vergoeding om geld uit te lenen op langere looptijden. Vorig jaar was dit niet het geval. Door de inflatiestrijd noteerde de korte rente hoger dan de lange. Veel beleggers kozen dan ook voor korte looptijden en zullen de komende maanden vervaldagen hebben.
Wat betekent dit voor obligatiebeleggers?
De rente op korte termijn zal in de eurozone wellicht nog verder dalen. Waarom?
Langetermijnrentevoeten daarentegen worden gedreven door de economische realiteit. Hogere investeringen in de Eurozone en toenemende overheidstekorten kunnen ervoor zorgen dat ze licht stijgen. Zo verwacht Belfius Strategic Research dat de rente op 10 jaar binnen 12 maanden licht hoger kan staan.
Gegeven de renteomgeving en onzekerheden die aanwezig blijven, raadt Belfius aan om vervaldagen goed te spreiden over de middellange termijn.
Beleggers met een dynamischer profiel kunnen overwegen om ook aandelen in portefeuille op te nemen. Aandelen zijn immers de rendementsmotor binnen een portefeuille die ervoor zorgt dat de koopkracht ervan kan behouden blijven. Op lange termijn genereren aandelen immers een potentieel hoger rendement, al kunnen de schommelingen op korte termijn hoog zijn.
Onderstaande grafiek toont het verschil in langetermijnrendementen tussen Europese kortetermijnobligaties (zwarte lijn), langetermijnobligaties (grijze lijn) en aandelen (rode lijn).
Het is duidelijk dat aandelen het historisch gezien over de langetermijn beter doen.
Rendementen uit het verleden vormen geen betrouwbare indicator voor toekomstige rendementen.
Bij een index van het type ‘Total Return’ worden de dividenden van de aandelen opnieuw belegd in de index (in tegenstelling tot een index van het type ‘Price’). Meer informatie over deze index(en) vindt u op STOXX® Europe 600 - STOXX
De aandelenmarkt lijkt de handelsoorlog, die Trump in april van dit jaar ontketende, alweer te hebben verteerd. De meeste aandelenmarkten hebben de opgelopen verliezen opnieuw goedgemaakt.
De hernieuwde wil in Europa om te investeren, de technologische ontwikkeling die zich verderzet en de economische groei die redelijk stabiel blijft, zorgen ervoor dat interessante opportuniteiten aanwezig blijven op de aandelenmarkt. Omdat er uiteraard ook onzekerheden aanwezig blijven, raadt Belfius aan om regionaal zo breed mogelijk te spreiden.
1 Bron: Euro zone inflation picks up to ECB target | Reuters
Dit document, opgesteld en verspreid door Belfius Bank, weerspiegelt de visie van Belfius Bank op de financiële markten. Het bevat geen gepersonaliseerd beleggingsadvies of -aanbevelingen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied. De vermelde cijfers geven de situatie op een bepaald moment weer en kunnen veranderen.
Als u gepersonaliseerd beleggingsadvies wil, kan u daarvoor terecht bij uw financieel adviseur. Die bekijkt graag met u welke gevolgen deze visie mogelijk heeft voor uw persoonlijke beleggingsportefeuille.
Resultaten uit het verleden, gesimuleerde resultaten uit het verleden of prognoses van toekomstige resultaten van een financieel instrument, een financiële index of een beleggingsdienst vormen geen betrouwbare indicatoren voor toekomstige resultaten.
Brutoresultaten kunnen beïnvloed worden door provisies, vergoedingen en andere lasten. Prestaties uitgedrukt in een andere munt dan die van het land van verblijf van de belegger zijn onderhevig aan wisselkoersschommelingen, met een negatieve of positieve impact op de resultaten. Indien dit document verwijst naar een specifieke fiscale behandeling, dan is deze informatie afhankelijk van de individuele situatie van elke belegger en kan deze onderhevig zijn aan wijzigingen.
De vermelde ondernemingen dienen enkel ter illustratie en vormen geen aankoopaanbeveling.